Dokumenty a zdroje

Podání vysvětlení

Bývalý okresní koordinátor SPD v Novém Jičíně Vladimír Machciník přišel 21. června 2017 v Ostravě na policii učinit výpověď o poměrech v moravskoslezské organizaci SPD.


Jeho svědectví se týkalo nejen chování šéfa krajské SPD Lubomíra Volného, ale i provozování stranického e-shopu a netransparentního účtu strany.


Policie jeho svědectví prověřovala. Nyní odmítla uvést konkrétní údaje. „Validní legislativa neumožňuje poskytnutí informací ke konkrétnímu subjektu,“ uvedla doslova mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Stanovy SPD

„Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“, jak zní oficiální název hnutí, si nechalo u ministerstva vnitra zaregistrovat novou verzi stanov 11. července 2016.


V dokumentu jsou definovány například programové cíle SPD, proces přijímání nových členů i způsob schvalování závazných stanovisek. Mimo jiné se zde uvádí: „Rozhodnutí předsednictva je přijato, vysloví-li s ním souhlas alespoň tři členové předsednictva včetně předsedy.“

Stranický eshop

Náušnice s logem SPD za 60 korun. Kšiltovka s logem SPD za 190 korun. Plastová podložka pod SPZ s logem SPD za 110 korun. Nebo plastové kolečko s logem SPD do nákupního vozíku za 8 korun. Nejnovější sortiment, který nabízí oficiální stranický eshop, který už druhým rokem provozuje šéf moravskoslezské SPD a poslanec Lubomír Volný.


Bývalí členové strany na policii vypověděli, že z eshopu museli povinně odebírat zboží a dál ho rozprodávat. Vladimír Machciník dokonce na policii uvedl, že takto měl odebírat zboží v hodnotě tří tisíc korun během dvou měsíců.

Transparentní účet SPD

Pohyby peněz na účtu Okamurovy strany je možné sledovat veřejně. Každá strana totiž musí povinně vést transparentní účet. Z účtu SPD tak například zjistíme, že 20.1. odešly platby za dvě faktury (jedna za 2,904 milionu, druhá za 4,477 milionu korun) za analytickou činnost a mediální poradenství. Dále z účtu vyčteme, že u kandidátů SPD z předních míst kandidátek jsou napsány sponzorské příspěvky: u těch na prvním místě jde o 100 tisíc, u těch na druhých místech 75 tisíc.