Královská svatba

Královská svatba Meghan Markleové a prince Harryho

Největší společenská událost Velké Británie v roce 2018.

Sledovat přenos
dvojice dvojice
Zavřít

Princ Harry

Princ Harry je nejmladší syn prince Charlese a zesnulé princezny Diany. Jeho babičkou je královna Alžběta II. Jako mladší bratr prince Williama je třiatřicetiletý Harry šestý v pořadí nástupnictví na trůn. V kapli sv. Jiří na hradě Windsor, v místě své nadcházející svatby, byl pokřtěn. Oslovovaný jako Jeho královská Výsost princ Henry z Walesu, studoval na Wetherby School, Ludgrove School a Eton College v Británii.

Dozvědět se více
prince harry
Zavřít

Meghan Markle

Meghan Markleová je šestatřicetiletá americká herečka z kalifornského Los Angeles. Diváci ji mohou znát především ze seriálu Suits (v češtině Kravaťáci), kde ztvárňuje asistentku Rachel Zaneovou od roku 2011. Její matka Doria Radlanová je Afroameričanka, zatímco její otec Thomas W. Markle je běloch s holandskými a irskými geny, který se živí jako osvětlovač a je držitelem ceny Emmy.

Dozvědět se více
prince harry
Zavřít

Hrad Windsor

Hrad Windsor se nachází ve stejnojmenném městě asi 30 kilometrů od Londýna. Je nejstarším a největším obývaným hradem na světě, který je oficiální rezidencí britské královny Alžběty II., ještě společně s Buckinghamským palácem a palácem Holyrood v Edinburghu. Královna zde tráví své volné víkendy. V době jejího pobytu na hradě vlají standarty a střídá se hradní stráž.

Dozvědět se více
HradWinsowe
Zavřít

Harmonogram

19.5.Den svatby připadá na 19. května 2018
13:00Svatební obřad v kapli svatého Jiří na hradě Windsor
14:00Novomanželé se vydají na tříkilometrovou projížďku kočárem po městečku Windsor
večerSoukromá recepce pro blízké přátele a rodinu ve Frogmore House
budik
Zavřít

Hosté

Samotného svatebního obřadu se zúčastní 600 lidí, kteří se následně sejdou na hradní recepci. Kensingtonský palác také potvrdil 200 lidí s pozvánkou na soukromou recepci v nedalekém sídle Frogmore House. A připojí se také veřejnost - bylo vybráno více než 2500 lidí, kterým bude povoleno být na pozemcích hradu Windsor při příjezdu páru ke kapli svatého Jiří. Budou mezi nimi místní školáci nebo pracovníci hradu.

Dozvědět se více
dívka
Zavřít

Zajímavosti

  • Kapacita místa obřadu (kaple sv. Jiří) je 800 osob. Na předchozí svatbě prince Williama a jeho manželky Kate se v roce 2011 ve Westminsterském opatství sešlo přes 2 tisíce lidí.
  • Snoubenci se rozhodli uspořádat svatbu v sobotu, i přes tradici, kdy se královské sňatky konají vždy v týdnu.
  • Pár nechce svatební dary. Místo toho vyzval hosty a veřejnost, aby přispěli na konta vybraných charit.
Dozvědět se více
vlajka